Egzamin, którego boją się maturzyści – matura z matematyki

Egzamin dojrzałości, czyli jeden z najbardziej stresujących momentów w życiu

Każdy uczeń szkoły średniej, na koniec swojej edukacji przeżywa niewątpliwie stres związany z egzaminami dojrzałości zwanymi maturą. Niektórzy traktują te kilka dni, jak napisanie zwykłego egzaminu w szkole, nie martwiąc się wynikami, czy konsekwencjami niezdanego egzaminu, inni drżą na myśl, że będą musieli się z nim zmierzyć. Matura to przede wszystkim sprawdzenie Twojej wiedzy z podstawowych przedmiotów, więc drogi maturzysto – jesteś w stanie spokojnie sobie z nią poradzić.

Dlaczego matematyka jest jest przedmiotem, którego maturzyści najbardziej się obawiają?

Matematyka jest trudna i osoby, które nie mają umysłu “ścisłego”, po prostu nie potrafią jej zrozumieć. I pomimo tego, że to właśnie matematyka jest najczęściej oblewanym przedmiotem na maturze, to nie znaczy, że go nie zdasz! Pamiętajmy, że zadania, które musisz wykonać są na poziomie podstawowym, a jak sama nazwa wskazuje – nie mogą być bardzo trudne. Tak naprawdę z roku na rok egzaminy na poziomie podstawowym są coraz łatwiejsze, więc naprawdę wynik pozytywny, nie jest wcale niemożliwy.

Musimy pamiętać, że matematyka to dziedzina nauka uczącą logicznego myślenia, dlatego rozwiązując zadania powinniśmy się po prostu skupić i zastanowić nad logarytmem rozwiązywania tego konkretnego zadania, posiłkując się np. wiedzą, którą nabyliśmy w innym dziale. Łącząc wiedzę może okazać się, że zadanie, które wydaje się trudne, jest w rzeczywistości o wiele prostsze.

Jak wygląda matura z matematyki i czego się uczyć?

W arkuszu mamy mamy około 30 zadań, w tym całkowita ilość punktów wynosi 50, jednak co dla zdających jest ważne, aby egzamin miał wynik pozytywny, potrzebujemy dokładnie 15 z nich, czyli 30%. Warto również pamiętać, że matura z matematyki (https://www.taniaksiazka.pl/t/matura-matematyka-2021) składa się z dwóch części – zadań zamkniętych i otwartych. Ta pierwsza z nich jest oczywiście łatwiejsza, gdyż mając podane cztery odpowiedzi, możemy rozwiązać te zadania drogą eliminacji. Nie zapominaj, żeby w zadaniach zamkniętych zawsze zaznaczyć jakąś odpowiedź – możesz “strzelić” punkt ! Także warto opanować zadania zamknięte, ponieważ z wiedzą oraz odrobiną szczęścia, możemy mieć 30% już z pierwszej części egzaminu.

Ucząc się warto zwrócić przede wszystkim na zadania, które pojawiały się na maturze w ostatnich latach, gdyż przypatrując się arkuszom, możemy zauważyć pewien schemat powtarzających się zadań np. na egzaminie możemy spodziewać się funkcji liniowej oraz logarytmów. Zadania często są identyczne, różniące się oczywiście danymi do obliczeń. Czasu jest wystarczająco, więc spokojnie będziesz mógł obliczyć każde zadanie w brudnopisie. Zwróć również uwagę na darmowe kursy przygotowujące do matury, dostępne w internecie. Z mojego własnego doświadczenia polecam skupić się na dokładnym przepisywaniu liczb z zadania, gdyż często źle przepisane dane, były jedynym powodem błędnego wyniku, ponieważ umiałam je rozwiązać. 

Powodzenia!