W jaki sposób się przygotować do matury z matematyki?

Poznajmy zasady i zaplanujmy pracę

Matura z matematyki nie należy do przedmiotów najłatwiejszych. Jeszcze niedawno na maturze wybierali ją pasjonaci prawdziwi. Jednak od roku 2010 został przywrócony obowiązek jej zdawania na maturze. W związku z tym egzamin maturalny z matematyki na podstawowym poziomie piszą wszyscy maturzyści. Z kolei matura na rozszerzonym poziomie jest jedynie dla uczniów chętnych. Jak się do takiego egzaminu odpowiednio przygotować?

Na pewno w pierwszej kolejności należy się zapoznać z informatorem o maturalnym egzaminie z matematyki, który został opracowany przez Centralną Komisję Edukacyjną. W nim się znajdują informacje ogólne o egzaminie z matematyki, zasadach oceniania zadań, wymaganiach, a do tego zadania przykładowe (otwarte oraz zamknięte) wraz z rozwiązaniami.

Następnie należy zrobić plan porządny swoje pracy na podstawie kalendarza. Opracujmy także swoją własną strategię nauki. Sami doskonale wiemy, jak się lubimy uczyć oraz o jakiej porze dnia jesteśmy najbardziej wydajni. Tak samo ważne jest to, kiedy się zaczniemy uczyć. Nie wolno nam zostawić wszystkiego na ostatni moment. Z całą pewnością nie opanujemy całego materiału. Już o wiele wcześniej należy się uczyć systematyczne. Najpóźniej na miesiąc przed egzaminem maturalnym należy się zaangażować w pełni. Uczmy się pełną parą.

Wypełniajmy arkusze


Jeśli chcemy zdać, to warto przećwiczyć wypełnianie maturalnego arkusza. Oczywiście wszelkie zadania na maturze nie będą takie same, jednak rozwiązując zadania podobne, oswajamy się z nimi. Im więcej będziemy ćwiczyć, tym lepiej dla Ciebie. Sprawdzimy w ten sposób, co już umiemy, jakie zdania nam wychodzą dobrze, a z jakimi zadaniami sobie kompletnie nie radzimy. Dowiedzmy się także, jakie mamy braki i do czego jeszcze się musimy przyłożyć.

Warto także skorzystać z pomocy. Nauka samodzielna jest naprawdę bardzo ważna. Jeśli uznamy jednak, że z zagadnieniami pewnymi mamy problem, to pomyślmy o korepetycjach. Dzięki nim pójdziemy o wiele szybciej do przodu. Naprawdę bardzo dobrym rozwiązaniem będzie także sięgnięcie po maturalne repetytorium z matematyki. Warto także skorzystać z serwisów internetowych. Dzięki temu krok po kroku powtórzymy już cały materiał. Będziemy także mogli rozwiązywać testy maturalne, które sprawdzą sam poziom naszej wiedzy z trudnego przedmiotu jakim jest matematyka.

Na pewno odniesiemy ogromny sukces, zacznijmy się przygotowywać. To już pora.